yabancı sözlere karşılıklar kılavuzu

Geçen yıl, Dil Bayramı dolayısıyla TDK Başkanı Ş.Haluk Akalın’ın bir önerisini yazıp, bizim okula da gelse diye bir dilekte bulunmuştum. Dileğim geçerlidir. Bugün TDK sayfalarında gezinirken, kutlama etkinlikleri arasında bir “sanal açılış”ın da yer aldığını öğrendim. Aşağıdaki satırlar TDK sayfasından:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği doğrultusunda, ‘Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek’ amacıyla 12 Temmuz 1932’de kurulan Türk Dil Kurumu, bugün tam yetmiş sekiz yaşında.”

Bugünkü yıl dönümü etkinliklerinin ilk adımında Anıtkabir ziyareti var. Sonrasında, “Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’nda saat 11.00’de Yabancı Sözlere Karşılıklar Kılavuzu ve Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular yazılımlarının sanal ortamda kullanıma açılışı” yapılacak.

Yabancı Sözlere Karşılıklar Kılavuzu yazılımı, dile girme eğilimi gösteren yabancı sözlere Türk Dil Kurumunun önerileri yanında, yabancı sözlere karşılık bulma çalışmalarına geniş katılımın sağlanması, konuya katkısı olabilecek herkesin görüşlerinin alınabilmesi amacıyla bir öneri bölümüyle hizmete açılacaktır. Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular yazılımı ise gündelik hayatta sıkça rastlanan dil ve söyleyiş yanlışlarının, doğru kullanımlarıyla görülebileceği bir başvuru kaynağı niteliğindedir.”

Bugünün etkinlikleri arasında  “Yükseköğretimde Türk Dili Çalıştayı” da yer alıyor. Bilgisi şurada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir